Издаване на болничен лист и дубликат на болничен лист

Болничен лист се издава на пациенти, прегледани от лекар в амбулаторията, при което е установена невъзможност пациентът да продължи работата си поради заболяване/злополука/изследване. 

Болничен лист може да бъде издаден от ОПЛ за периода на временна неработоспособност (по преценка на лекаря), но не повече от 14 дни непрекъснато и не повече от 40 дни с прекъсване в рамките на календарната година. 

При необходимост от продължаване на временната неработоспособност, ОПЛ насочва пациента към ЛКК (с направление бл. МЗ-НЗОК № 6 за комисиите, сключили договор с РЗОК, или с вписване в ЛАК)

За получаването на болничен лист е необходимо:

  • пациентът да знае точното име на фирмата, в която работи
  • пациентът да знае адреса на фирмата по регистрация на фирмата
  • пациентът да знае точната длъжност по трудов договор

Болничен лист за гледане на болен (до 18 години и над 18 години) се издава от ОПЛ на болния. 

ОПЛ може да издаде болничен лист за гледане не повече от 14 дни без прекъсване за едно или повече заболявания и не повече от 40 дни с прекъсване в рамките на календарната година.  След изтичането на този срок болничните листове за гледане на болен се издават от ЛКК. 

НОИ заплаща до 10 дни на всеки осигурен за гледане на болен в семейството в рамките на календарната година. За гледане на болно дете този срок е до 60 дни в годината. 

Членове на семейството са роднини от първа линия – дете, родител, брат/сестра. Снахи и зетове не могат да ползват болничен лист за гледане на свекър/свекърва и тъст/тъща. 

ОПЛ може да издаде и болничен лист за гледане на дете в контакт със заразно болен, за срока на задължителната карантина – в случаите, когато посещава детско заведение. 

Болничен лист за бременност се издава на осигурени бременни.

Отпускът поради бременност и раждане е 135 дни, разпределени в 3 болнични листа – 45 дни преди раждането (издава се от лекаря, наблюдаващ бременността), 42 дни след раждането (издава се от лечебното заведение, в което е извършено раждането) и 48 дни за гледане на новороденото – от лекаря на бебето. 

В случаите на раждане след определения термин, болничният лист за дните между термина и раждането се издава от лекаря, наблюдаващ бременността.  Болничният лист за гледане на новороденото се намалява с дните на преносването до общо 135 дни. 

В случаите на раждане преди термина на раждането, болничният лист за гледане на новороденото се удължава с дните между раждането и термина до общо 135 дни. 

Болничният лист за изследване и консултация се издава от лекаря, изпратил болния за изследване/консултация.

Болничен лист за изследване и консултация се издават само в случаите, когато изследването/консултацията (заедно с пътуването) ангажират по-голямата част от работния ден.

Консултантът няма право да определя срока на временната неработоспособност. Срокът на болничния се определя от лекаря, изпратил болния за консултация.

В случаите, когато пациент представи консултация от лекар от СИМП без да е бил изпратен от ОПЛ, необходимостта от временна неработоспособност се определя от ОПЛ въз основа на писмената консултация  с данни за характера, стадия на заболяването, лечението и работоспособността на болния.

По същия ред се издава и болничен лист за придружаване на болен за консултация, изследване и лечение, като е необходимо да бъде представено писмено становище от лечебното заведение, към което е насочен болният, с времето за придружаване

 

Санаториалното лечение на лица с хронични заболявания със запазена работоспособност се извършва за сметка на законноустановен отпуск. 

Болничен лист за санаториално лечение може да бъде издаден само ако пациентът е бил на лечение в лечебно заведение за болнична помощ, като в този случай болничният лист се издава от ЛКК на ЛЗБП. 

Издават се по същия ред, като за всеки работодател се издава отделен болничен лист. Болничните листа за различните работодатели трябва да имат една и съща диагноза, един и същи период на временна неработоспособност, една и съща причина за неработоспособността. 

Болничен лист за минало време може да бъде издаден от лечебното заведение, лекувало болния, или от ОПЛ след представяне на документ за извършен преглед от друго лечебно заведение с вписани в него: имената на пациента, дата на прегледа, диагноза, предписано или извършено лечение, мнение за временна неработоспособност, имената на лекаря, подпис и печат. Документът се представя в минималния възможен срок на ОПЛ. 

Не се издава болничен лист за минало време, ако няма документ за извършен преглед в деня, в който трябва да започне временната неработоспособност. 

Болничният лист за лечение, провеждано от стоматолог, се издава от лечебното заведение/стоматолога, провеждащ лечението. 

ОПЛ няма право да определя времето, за което ще се проведе лечението от стоматолога, следователно няма право да определи периода на временната неработоспособност. 

Стоматолозите издават болничен лист за провеждано от тях лечение по същия ред, както се издават болнични листа от лекарите за общи заболявания. 

Издаденият от ОПЛ болничен лист може да се оспорва: 

  1. От работодателя. В този случай пациентът с документацията от ОПЛ/специалиста трябва да се яви на ЛКК. ЛКК потвърждава или отхвърля издадения болничен лист. 
  2. От пациента. Оспорването се извършва пред ЛКК. Решението на ЛКК може да бъде обжалвано пред ТЕЛК.

Дубликат на болничен лист при загубване/унищожаване на издадения болничен лист или по искане на пациента се издава от лечебното заведение, издало оригинала. На болничния се отбелязва с думи „дубликат“. Издаването на дубликат се вписва в ЛАК на ползвателя на болничния лист. 

  1. ЛАК, заверена с номер и печат на лечебното заведение (от 01.01.2020 г. не се изисква)
  2. При издаване на болничен лист за гледане на член от семейството е необходима и ЛАК на болния  (от 01.01.2020 г. не се изисква)
  3. Документ за самоличност – при издаване на болничен лист на пациент на друг ОПЛ или на новозаписан в практиката пациент.
  4. При издаване на болничен лист за изследване  и консултация – служебна бележка от лечебното заведение (лаборатория, ДКЦ, болница) за проведените медицински дейности и времето, необходимо за тях.
  5. Други документи, описани в конкретните казуси и изисквани от Наредбата за медицинска експертиза.

За издаване на дубликат на ЛАК поради загубване/унищожаване на издадената е необходима служебна бележка от работодателя / работодателите за ползваните болнични листове за последните 3 календарни години (вкл. годината, в която се издава новата ЛАК)

Болничен лист се издава в деня на прегледа, в който е установена временната неработоспособност.

Болничен лист може да бъде издаден и по време на контролния преглед, ако е имало обективни или субективни причини за неиздаването му (липса на ЛАК, неяснота относно продължителността на временната неработоспособност, липса на точни данни за осигурителя (име на фирмата, адрес, длъжност по трудов договор) и др. 

Болничен лист за минало време може да бъде издаден в срок от 1 работен ден по искане на пациента при условие, че има извършен преглед, обективизиращ временната неработоспособност. 

Дубликат на болничен лист се издава в срок от 1 работен ден след постъпило писмено искане от пациента или работодателя с указана причина за искането. 

Издаването на болничен лист на болни с непрекъснати здравноосигурителни права и за гледане на болни с непрекъснати здравноосигурителни права е включено в основния пакет здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК. 

Издаване на болничен лист на пациенти с прекъснати здравноосигурителни права, както и за придружаване и гледане на пациенти с прекъснати здравноосигурителни права, се извършва без заплащане на допълнителни такси. Пациентът заплаща определената в ценоразписа цена за преглед.

В случай, че пациентът не представи справка за ползвани болнични през последните 2 календарни години, същата може да бъде извършена от лечебното заведение срещу заплащане по ценоразпис. 

За административната обработка на болничния лист (съгласно Наредба за реда за представяне пред НОИ на данните от издадените болнични листове и решенията по обжалването им) лечебното заведение може да образува цена

Информацията е актуализирана на 27.02.2021 г. и е съгласувана с промените в нормативните документи,  в сила от 01.01.2021 г.